Predavači

  • Anita Knezović
    Anita Knezović
    ESG menadžer, ALPHA CAPITALIS

    Anita Knezović ima preko 20 godina radnog iskustva u energetici, financijskoj industriji i poslovnom savjetovanju. Iskustvo je stekla u Energetskom institutu Hrvoje Požar kao voditelj procjene energetskih projekata te u Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga (HANFA) na poslovima nadzora izdavatelja dionica na tržištu kapitala i Zagrebačke burze te je, između ostalog, koautor prvog Godišnjeg izvještaja o korporativnom upravljanju iz 2011. godine prema kojem HANFA izvještava od te godine nadalje. Također je i koautor u knjizi ‘Korporativno upravljanje u Hrvatskoj’ iz 2015. godine. Prethodno je radila u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) na izradama poslovnih aplikacija te je povezivala i savjetovala hrvatske gospodarstvenike.

    Anita se sada bavi izradom izvještaja o održivosti i ESG strategija te edukacijama poslovnih subjekata o ESG temama i održivosti. Završila je brojne edukacije u ovom području među kojima se ističe program UN-a pod nazivom ‘The Paris Agreement on Climate Change as a Development Agenda 2023’ i edukacije za ESG poslovnog savjetnika i specijalista u organizaciji Međunarodnog instituta za klimatske akcije (International Institute for Climate Action, IICA).

    Doktorirala je iz područja bihevioralne ekonomije te se bavi i primjenom bihevioralne znanosti na ponašanje potrošača kako bi se ublažile klimatske promjene primjenom koncepta poticanja/gurkanja (eng. nudging). Predavač je dvaju kolegija na Veleučilištu Edward Bernays: ‘Analiza financijskih izvještaja’ i ‘Međunarodne financije’.

  • Blaženka Ćiško Anić
    Blaženka Ćiško Anić
    Direktorica razvoja, Saponija

    Bivša Saponijina stipendistica, Dr. sc. Blaženka Ćiško Anić , započela je karijeru u ovoj velikoj osječkoj tvrtki odmah nakon što je diplomirala kemiju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Paralelno, odmah nakon diplome upisuje Poslijediplomski studij organske kemije, te 2007. godine brani doktorsku disertaciju s temom sinteze optički čistih mirisnih spojeva primjenom metoda “zelene kemije”.
    Nakon uspješno odrađenog pripravničkog staža u Saponiji nastavlja svoj profesionalni razvoj kao asistentica u Razvoju i kontroli mirisa educirajući se i trenirajući za jedan od najljepših poslova na svijetu – kreatoricu mirisa, ili “nos” (le nez) kako popularno zovu parfumere u Francuskoj, domovini moderne parfumerije. Nakon 23 godine, preuzima vođenje Saponijinog Instituta, zatim i upravljanje Odjelom Razvoja Kandita, da bi danas uspješno upravljala R&D procesima dviju hrvatskih kompanija, jedne snažne kemijske i prehrambene industrije.
    Završila je brojne stručne seminare, treninge i edukacije u najboljim europskim razvojnim centrima.
    Njena posvećenost ostvarenju ciljeva održivog razvoja i smanjenju negativnih utjecaja na okoliš u kemijskoj industriji nije nezamijećena. Ako je to moguće u kemiji, moguće je i u svim drugim segmentima života. Institut, na čijem je čelu od 2020. godine, to neprestano dokazuje svojim razvojem i inovacijama.

  • Dijana Najjar Raškaj
    Dijana Najjar Raškaj
    Senior Corporate Affairs Executive, Philip Morris International I PhD candidate

    Dijana Najjar Raškaj zadužena je za interne i eksterne komunikacije, i održivost te je koordinatorica programa Pokreni nešto svoje, koji je Philip Morris Zagreb pokrenuo zajedno s ACT Grupom. Svoju je karijeru započela u hotelijerstvu, gdje je bila zadužena za komunikacije lanac hotel ana Korčuli, a potom je kratko radila kao asistentica na katedri za marketing, na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Paralelno je i doktorandica na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.

  • Ines Borčić
    Ines Borčić
    Head of Sustainable Development Department, OTP banka d.d.

    Ines Borčić rođena je 1987. godine. Diplomirala je na Pravnom fakultetu u Zagrebu, a MBA je završila na Swiss School of Business and Management. Stekla je ISB certifikat na International Association for Sustainable Economy. Karijeru je započela u odvjetničkom uredu, a timu OTP banke se pridružila 2016. godine u korporativnim poslovima. U travnju 2021. postala je voditelj projekta ESG integracije, a od travnja 2021. godine preuzela je vodstvo Odjela za održivi razvoj koji predvodi ESG transformaciju poslovanja, osigurava regulatornu sukladnost i postupanje prema smjernicama matične grupe te harmonizira pristup ESG kriterijima, s naglaskom na regulativne zahtjeve održivosti i održivog financiranja.

  • Jelena Čačulović
    Jelena Čačulović
    Izvršna direktorica / CEO Weltplast

    Jelena Čačulović je magistrica znanosti održivog razvoja. Završala je fakultet FKIT u Zagrebu, gdje je stekla titulu prvostupnika Ekoinženjerstva, te je nastavila svoje obrazovanje na MODUL University u Beču, Austrija, gdje je postala magistar znanosti.

    Tijekom svog radnog iskustva, Jelena je surađivala s različitim organizacijama, uključujući UN i Ministarstvo u Zagrebu. Posljednje dvije godine, aktivno je sudjelovala u upravljanju obiteljskom tvrtkom Weltplast, no njen interes za održivi razvoj datira još od 2011. godine, kada je stekla iskustvo tijekom prakse u najvećoj svjetskoj tvrtki u kemijskoj industriji, BASF u Njemačkoj. Tijekom tog perioda, radila je na istraživanju biorazgradivih polimera.

    Trenutno obnaša dužnost direktorice Uprave obiteljske tvrtke Weltplast d.o.o., koja je vodeći prerađivač polimernih materijala u regiji. Jelena zajedno s svojom sestrom i dva brata uspješno vodi poslovanje tvrtke.

  • Jelena Festini
    Jelena Festini
    Sustainability Manager , Klimaoprema

    Jelena Festini, u Klimaopremi/Amelicor Grupi posljednjih godinu dana bavi se temom održivosti i uspostavom Strategije održivosti. Jelena se preko 19 godina bavi javnim politikama i EU fondovima, project cycle managementom, strateškim i operativnim projektima za javni i privatni sektor, te je bila konzultant za različite međunarodne financijske institucije (IFI). Posljedično, tema održivosti koja objedinjuje izazove okoliša i klime, društva te korporativnog upravljanja, bila je prirodni nastavak njenog profesionalnog interesa gdje je sva prethodna znanja mogla objediniti u svrhu istog cilja – održivosti svoje kompanije.

  • Katarina Brinar
    Katarina Brinar
    stručnjak u Odjelu za održivo upravljanje, Hrvatski Telekom

    Katarina Brinar je stručnjak u Odjelu za održivo upravljanje u Hrvatskom Telekomu, te upravlja i koordinira procesima vezanim za održivost i izvještavanje.

  • Margareta Heder
    Margareta Heder
    Offer Marketing Manager Region Croatia, Slovenia and BiH, Schneider Electric

    Rođena i živi u Zagrebu, udana i majka dvoje djece. Diplomirala na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu 2001. Godine, usmjerenje Marketing. Iste godine se zaposlila u tvrtci Magma d.d. na poziciji Brand manager, te 2004. Godine prelazi u Schneider electric na poziciju Product managera.
    U Schneideru sam sada već više od 18 godina na različitim pozicijama
    Product Marketing Manager – do 2011 Marketing Team Leader – od 2011-2015
    Tendering Team Leader – od 2016 do 2018
    Distribution Sales Manager – od 2018 do 2021
    Te od 2021 do danas je na trenutnoj poziciji kao Offer Marketing Manager za regiju.

    Hobi:Putovanja, izlasci I druženje sa prijateljima, aktivnosti sa djecom, skijanje I planinarenje

  • Marija Pujo Tadić
    Marija Pujo Tadić
    Međunarodni stručnjak za pravo Klimatske promjena i politike, te ESG Univ.spec. iz Vanjske politike i diplomacije – klimatske diplomacije Ambasadorica EU Climate Pact Predsjednica Međunarodnog Instituta za klimatske aktivnosti (IICA)

    Rođena je u Dubrovniku, a diplomirala je na Pravnom fakultetu u Zagrebu, te je 1999 g. bila imenovana za sutkinju u Zagrebu, gdje je između ostalih sudila i u predmetima onečišćenja i zaštite okoliša.
    Nakon višegodišnje sudačke karijere, a u želji za specijalizacijom iz Okolišnog prava 2009. god. prelazi u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, na mjesto Tajnika Fonda gdje rukovodi organizacijsko-kadrovskom strukturom Fonda i izradom projekata u području zaštite okoliša i energetike, nakon čega otvara samostalni Odvjetnički ured koji pretežno radi na predmetima iz okolišnog prava te projekte iz zaštite okoliša i energetike.
    U sklopu PHARE programa educirala se i stekla licencu Medijatora.

    U razdoblju od 2005-2009. imenovana je Sucem Časti pri Sudu Časti Hrvatske gospodarske Komore, da bi u mandatu od 2010. do 2015. godine bila imenovana od strane kolega odvjetnika iz Hrvatske odvjetničke komore za disciplinskog suca Hrvatske odvjetničke komore.

    U lipnju 2013. godine pod mentorstvom gosp. Al Gorea i u sklopu The Climate Reality Project educirala se i stekla zvanje Climate Leader – stručnjak za klimatske promjene.
    Pohađala je niz specijalističkih tečajeva iz područja zaštite okoliša, a između ostalih i iz područja implementacije Aarhuške konvencije u hrvatsko zakonodavstvo i sudsku praksu tj. pravo na pristup i sudjelovanje javnosti u području zaštite okoliša, te Europskog prava i prakse, sufinancirano od Europske unije. Od lipnja 2010. godine izabrana je za Predsjednicu Odbora za zaštitu okoliša pri Američkoj gospodarskoj komori u Hrvatskoj (AmCham Croatia).
    Od 2016. godine jedna je od partnera u Odvjetničkom društvu Pappas & Partneri iz Brisela, Belgija, zadužena za područje Okolišnog prava i Prava klimatskih promjena i politika.
    Suosnivač je Hrvatske udruge za smanjenje ugljičnog otiska i prilagodbu klimatskim promjenama (HU-CO2) te je u svibnju 2016. izabrana i za Predsjednicu (HU-CO2) koja u 2017. godini mijenja naziv u Međunarodni institut za klimatske aktivnosti (IICA). Članica je nekoliko Povjerenstava pri Ministarstvu zaštite okoliša i energetike te službeni član delegacije Republike Hrvatske na Konferencijama stranaka (COP) i pregovorima o klimatskim promjenama: u Parizu 2015.g. – COP21 – (Paris Agreement); u Katowicama 2018.g. COP24, Madridu 2019.g. – COP25, u Glasgowu 2021.g.– COP26 i u Sharm el-Sheikh, Egypt 2022. g. – COP27.
    Objavila je niz članaka iz područja zaštite okoliša te redovito sudjeluje kao predavač ili panelist na Konferencijama na temu Okolišnog prava, zaštite okoliša i klimatskih promjena, kako u Republici Hrvatskoj tako i u inozemstvu, te je stalni predavač na Svjetskom Samitu u Kini organiziranom od BiT – China; na Diplomatskoj Akademiji Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH.
    U studenom 2013. godine izabrana je za članicu Upravnog odbora Američke gospodarske komore u Hrvatskoj ukupno 2 mandata tj. 4 godine.
    U ožujku 2018. godini izabrana je za članicu Task Force-a zaduženog za sporove iz Klimatskih promjena i politika (ADR) pri Međunarodnoj trgovačkoj komori u Parizu (ICC), a od rujna 2019. godine imenovana je i za dopredsjednicu Komisije za okoliš i energetiku ICC-ja Hrvatska, da bi u lipnju 2020. bila izabrana i za članicu Izvršnog odbora ICCC-a.
    2019. godine završila na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu specijalistički studij Vanjska politika i diplomacija na temu klimatske diplomacije.
    U siječnju 2020.g. kao stručnjak u području Prava klimatskih promjena i politika uključena je u Predsjedanje Republike Hrvatske Vijećem EU i sudjelovala je u radu četiri radne skupine za koje je nadležno Ministarstvo zaštite okoliša i energetike i to: Outreach – Bilateralni i Multilateralni pregovori o Klimatskim politikama; Pravo – IG LEX; Klimatska Akcija ( Climate Action) te “Rodne skupine i klimatske promjene” (Gender and Climate Change).
    U tijeku 2019/2020 godine bila je članica Upravnog odbora Međunarodne organizacije za održivu ekonomiju (IASE).
    U travnju 2020.godini Hrvatski Diplomatski Klub RH donio je Odluku o njenom prijemu u redovno članstvo u statusu pridruženog člana.
    U lipnju 2020. Europska komisija imenovala ju je Ambasadoricom EU Climate Pact, kao i 2023. godine.
    U srpnju 2022. godine Hrvatska odvjetnička komora RH priznala joj je specijalizaciju iz Okolišnog prava – prvu takvu specijalizaciju u Republici Hrvatskoj.

  • Monika Mikac
    Monika Mikac
    CEO, NAD Capital

    Monika Mikac je serijska poduzetnica s 10+ godina iskustva u prikupljanju kapitala i velikim investicijama za start-upove u području električne mobilnosti. Trenutačno je CEO u NAD Capitalu (UK), investicijskom fondu koji ulaže u električnu mobilnost. Od 2022. članica je NO QEV Technologies (ESP) gdje je prethodnih 4 godine bila CBO. Njezin najveći uspjeh unutar QEV-a jest zatvaranje runde od 17M eura s Europskom investicijskom bankom. Tijekom 2023. postala je neovisna članica NO u Turbo Energy Solar Innovation (ESP), tvrtki koja je svoju tehnologiju solarnih baterija s omogućenom umjetnom inteligencijom uvrstila na NASDAQ. Započela je karijeru u automobilskoj industriji kao COO u Rimac Automobilima (HR) te je ubrzo nagrađena kao jedna od europskih zvijezda u usponu u svijetu automobilske industrije. Pomogla je Rimac Automobilima da naraste na 350 zaposlenih. Kao 1 od prvih 5 zaposlenika, pokrivala je različite dijelove poslovanja: od PR-a i marketinga do financija i administracije. Monika je aktivno sudjelovala u procesu prikupljanja sredstava i pomogla RA prikupiti više od 50M eura financijskih sredstava. Nakon uspjeha s Rimcem, Monika je počela pomagati drugim tvrtkama u razvoju i rastu njihovog poslovanja. Međunarodna je savjetnica u tvrtki EV Dynamics (Hong Kong) koja je pionir u proizvodnji električnih buseva, savjetnica je uprave u logističkoj tvrtki Hubbig (HR), a nedavno se pridružila Mreži za promicanje žena u energetskoj tranziciji – X-Energy (HR) gdje je postala članica savjetodavnog odbora. Monika ima sveučilišnu diplomu politologije i certificirani je Project Manager, osim toga, 2022. godine završila je Venture Capital Executive Program na Berkley ExecEd u SAD-u čime nastavlja svoj razvoj, edukaciju i umrežavanje u svijetu investicija u sektor električne mobilnosti.

  • Nikolina Jaković
    Nikolina Jaković
    Sustainability Consultant

    Nakon skoro dva desetljeća u internacionalnim i domaćim kompanijama, na pozicijama povezanim sa brand strategijom, marketingom i komunikacijama, svoj karijerni zaokret započela je prije 6 godina preseljenjem izvan granica Hrvatske. Uz poslijediplomski studij, živjela je i radila u Budimpešti te uz MBA stekla i dodatno obrazovanje na području strategije poslovanja u održivosti, brand aktivizmu i greenwashing-u. Po povratku u Hrvatsku i završenoj dodatnoj edukaciji u organizaciji B Lab Europa u Nizozemskoj pridružuje se timu B Lidera Europe, usmjerenih na podršku kompanijama s ciljem unaprjeđenja ESG učinaka.
    Danas živi i radi u Zagrebu kao dio internacionalnog tima funkcionalnih konzultanata u jednoj od globalno vodećih kompanija za podršku u implementaciji IT rješenja s ciljem upravljanja i izvješćivanja u domeni održivosti i kao član projekta razvoja rješenja – akceleratora za korporativno izvješćivanje o održivom poslovanju kompanija temeljem GRI (Global Reporting Initiative) okvira izvješćivanja, Greenhouse Gas (GHG) Protokola, te Europskih standarda za izvješćivanje o održivosti (ESRS). Polaznica je i GRI Akademije, s ciljem certifikacije na primjeni jednog od vodećih i globalno priznatih okvira izvještavanja o ESG poslovanju kompanija.

  • Nina Dusper Sušić
    Nina Dusper Sušić
    Country managing director, Balkan Cluster Hitachi Energy
  • Sandra Gašparić
    Sandra Gašparić
    Country Manager at Answear.com

    Sandra Gašparić je 34-godišnja magistra komunikologije, koja je svoje svoje obrazovanje stekla na Hrvatskim studijima u Zagrebu. Tijekom studija radila je na brojnim marketinškim projektima te odlučila karijeru nastaviti u kreativnoj industriji. Svoju gotovo desetogodišnju karijeru u marketingu započela je u nekim od najboljih svjetskih, ali i hrvatskih agencija. Nakon toga je radila kao brand manager u velikoj međunarodnoj korporaciji, a trenutno vodi online modnu trgovinu Answear u Hrvatskoj i Sloveniji na poziciji Country Managerice. Temom održivosti počela se baviti u kompaniji Answear, budući da sama kompanija stavlja veliki fokus na istu, jer je svjesna utjecaja modne industrije na okoliš. Lansiranjem Wear&Share platforme u Hrvatskoj i Sloveniji angažirala se u domeni održivosti i projektima koji mogu ublažiti štetno djelovanje modne industrije na okoliš.

  • Tihana Veljačić
    Tihana Veljačić
    Osnivačica Ditch Plastic Croatia i suosnivačica THE GREEN HUB Croatia

    Tihana Veljačić, osnivačica ekološke inicijative Ditch Plastic Croatia i suosnivačica platforme THE GREEN HUB. Od 2017. godine živi bez plastike, a na društvenim mrežama dijeli savjete za zdraviji život sa što manje otpada. Educira pojedince i zaposlenike tvrtki o različitim ekološkim temama kroz predavanja i radionice. Vanjska je suradnica portala Grazia.hr za koji piše kolumnu Eko vodič kroz gradove.

  • Vali Marszalek
    Vali Marszalek
    ESG Direktorica za Adria regiju, Mazars

    Vali ima bogato višegodišnje iskustvo u gotovo svim temama održivosti i ESG-a, radeći s tvrtkama na procjeni i izvještavanju utjecaja na okoliš i društvo, kao i na razvoju strategije održivosti i integraciji održivosti u strateške poslovne planove. Vodila je akceleratorske programe za tvrtke na različite teme kao što su integracija ciljeva održivog razvoja (SDG) u poslovne procese, postavljanje znanstveno utemeljenih klimatskih ciljeva (SBTi) i usvajanje politika raznolikosti i rodne ravnopravnosti.
    Otkako se pridružila Mazarsu, Vali pomaže tvrtkama odgovoriti na nove EU propise koji se odnose na ESG i zahtjeve za izvještavanje prema Direktivi o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD) i Europskim standardima (ESRS). Neki od projekata koje vodi tiču se tako pripreme za izvještavanje prema CSRD direktivi, provođenje gap analize prema ESRS standardima, te postavljanje Net Zero strategija i strategija održivosti. Članica je nacionalne radne skupine za prijenos CSRD direktive u hrvatsko zakonodavstvo. Od 2022. je certificirani Impact Auditor za verifikaciju objave prema ISO 26000 i procjenu utjecaja na drustvo i okoliš, a od jeseni 2023. predaje na američkom fakultetu RIT Croatia kolegij Poslovna etika i društveno odgovorno poslovanje.
    Od 2016. do 2022. obnašala je dužnost izvršne direktorice Global Compact Mreže Hrvatska, a bila je i članica UN Global Compact Expert Network, savjetodavnog tijela UN Global Compacta zaduženog za strategiju i osiguravanje relevantnosti programskog portfelja UN Global Compacta. Bila je aktivna članica različitih radnih skupina na globalnoj razini UNGC-a, uključujući Radnu skupinu za izvještavanje o napretku (izvještavanje o održivosti), Radnu skupinu za Inicijative za ravnopravnost spolova, Radnu skupinu za Klimu i Radnu skupinu za Borbu protiv korupcije. Danas je aktivno uključena u inicijativu obnašajući dužnost predsjednice Upravnog odbora Global Compact Mreže Hrvatska.

  • Zrinka Belošić
    Zrinka Belošić
    ESG Koordinator, Studenac

    Zrinka Belošić dolazi iz Studenca d.o.o. u kojem radi na mjestu ESG koordinatora. U Studencu radi nešto preko godinu dana, a prije toga radila je u sektoru naftne industrije na poslovima održivog razvoja. Iza nje je 12 godišnje iskustvo rada u održivom razvoju i izvještavanju o održivosti.

Datum

25 sij 2024
Expired!

VRIJEME

08:30 - 15:00

25.1.2024. Zagreb: Konferencija za žene u održivosti

Women in Adria organizira drugu Konferenciju za žene u održivosti u Zagrebu 25.1.2023.

Pozivamo vas da se pridružite i ove godine na našoj konferenciji, gdje će uspješne menadžerice podijeliti svoja inspirirajuća iskustva, motivaciju, suočavanje s izazovima te razgovarati o tome kako su odabrale održivost kao ključan dio svog poslovnog puta također imati ćemo nekoliko tehničkih predavanja o izazovima u implementaciji kao i novim trendovima.

Cilj ove konferencije je podržati žene u ovom iznimno važnom području, pružiti im priliku za širenje svoje mreže kontakata. U današnjem svijetu, pitanje održivosti nikada nije bilo važnije, osobito u svjetlu eskalirajućih ekoloških kriza.

Pridružite nam se kako bismo zajedno radili na stvaranju bolje i održivije budućnosti, gdje će žene imati ključnu ulogu u oblikovanju pozitivnih promjena.

LOKACIJA: Restoran Lido, Aleja Matije Ljubeka 25, Zagreb
DATUM I VRIJEME: 25.1.2024., od 08:30h do 15h

CIJENA ULAZNICE:
70 € za članice WIA mreže, PDV uključen
70 € ( do 15.1.) za sve, PDV uključen, iza 15.1. 85 €

PODACI ZA UPLATU:
Matić savjetovanje d.o.o. Ulica Ede Peročevića 6, 10000 Zagreb
IBAN: HR2123600001102270647
Opis plaćanja: Vaše ime i prezime – održivost

Za sve dodatne informacije javite se na vinka@womeninadria.com

Pridružite se našoj mreži i nabavite ulaznice po povoljnoj cijeni: https://network.womeninadria.com/

 

OTKAZIVANJE I POVRAT:

Moguće otkazati prijavu najkasnije do 22.1.2024. u 00:00.h, nakon toga ne vršimo povrat novaca za ulaznice.

(agenda i ulaznice niže)

Program

25.1.2024. Zagreb: Konferencija za žene u održivosti

08:30 - 09:00
Registracija i networking
09:00 - 09:10
Pozdravni govor, otvaranje konferencije
9:10 - 9:30
"Samo se 💚srcem dobro vidi" - klimatske promjene - realnost ili mit!
Predavači
Marija Pujo Tadić
9:30 - 9:50
Never get so busy making a living that you forget to make a life.
Postoji li dobar balans privatnog i poslovnog života? Može li žena danas uspješno balansirati između uloga zaposlenice, žene, ponekad i supruge i majke, voditi računa o svojem fizičkom zdravlju, a da svim tim ulogama ne naruši svoje mentalno zdravlje? Svi želimo biti uspješni, ne samo na poslu, već na svim poljima života. Hoćemo li (možemo li) u tome uspjeti i kakve veze održivost ima sa ovom temom govorit će Ines, direktorica Odjela za održivi razvoj u OTP banci.
Predavači
Ines Borčić
09:50 - 10:10
Održivost u EU – Kako ostvariti ambiciozni plan
Vali Marszalek će predstaviti ambiciju Europske unije i regulatorne zahtjeve koji se postavljaju pred poslovni sektor ne bi li se ambicija ostvarila.
Predavači
Vali Marszalek
10:10 - 10:25
Wear&Share
Sandra će nam predstaviti projekt koji omogućava svima koji žele donirati odjeću i tekstil za recikliranje da to učine bez izlaska iz svog doma. Znamo koliko je brza moda štetna i neodrživa, a čak 95 posto odjeće može se ponovno koristiti ili reciklirati.
Predavači
Sandra Gašparić
10:25 - 10:40
Pauza za kavu
10:40 - 11:00
Ususret održivoj budućnosti
Da je održivost više od trenda u globalnoj tranziciji, Nina će objasniti kroz primjer svog poslovnog uspona.
Predavači
Nina Dusper Sušić
11:00 - 11:20
Zašto bi sve kompanije trebale biti upoznate sa konceptom procjene dvostruke materijalnosti?
Iako su mnoge, veće kompanije u Hrvatskoj već provele analizu materijalnosti, odnosno utvrdile one materijalne teme unutar kojih svojim aktivnostima značajno utječu na okoliš i društvo, nova Direktiva o korporativnom izvješćivanju o održivosti (CSRD), od početka 2024. stavlja pred kompanije novu i složeniju procjenu materijalnosti – procjenu dvostruke materijalnosti. Procjena dvostruke materijalnosti predstavlja polazište za kompanije u primjeni Europskih standarda za izvješćivanje o održivosti (ESRS), koje donosi CSRD, i nalaže procjenu materijalnosti utjecaja, kao i financijsku materijalnost unutar cijelog lanca vrijednosti kompanija. Takvom sveobuhvatnošću proces procjene dvostruke materijalnosti uključivati će potencijalno i one, manje kompanije koje moguće u ovom trenutku nisu obveznice izvješćivanja prema CSRD-u u vidu potencijalnih dionika unutar lanca vrijednosti velikih kompanija, obveznika izvješćivanja o održivosti. Dijalog među kompanijama u procesu utvrđivanja materijalnih tema, odnosno onoga što predstavlja relevantan učinak pojedine kompanije, time je neizostavan dio procesa procjene dvostruke materijalnosti. Radi toga bi sve kompanije koje danas posluju na tržištu trebale biti u mogućnosti odgovoriti na potrebe zahtjeva procjene materijalnosti bilo razumijevanjem koncepta dvostruke materijalnosti ili vlastitom procjenom učinaka kako bi vodile konstruktivan dijalog unutar lanca vrijednosti kojemu pripadaju.
Predavači
Nikolina Jaković
11:20 - 12:20
Panel rasprava - Održivost u Hrvatskoj – Kako odgovoriti na EU zahtjeve
Na panelu ćemo čuti kako poslovni sektor odgovara na zahtjeve tranzicije na održivije gospodarstvo EU, s kojim se izazovima suočavaju i kako pronalaze rješenja. Veselimo se čuti i neke korisne naučene lekcije.
Predavači
Blaženka Ćiško Anić, Jelena Čačulović, Katarina Brinar, Margareta Heder, Vali Marszalek, Zrinka Belošić
12:20 - 12:40
Mogu li korporacije postati dijelom rješenja i prestati biti dijelom problema?
Dijana dolazi iz kompanije koja ne samo da prolazi kroz svoju najveću transformaciju, već predvodi transformaciju cijele industrije. Reći da je nova vizija kompanije, koja je postala iznimno profitabilna upravo u cigaretnom biznisu, budućnost bez dima te iste cigarete, snažna je izjava i izjava koju morate opravdati u svakom segmentu svog poslovanja. Što to znači u kontekstu održivosti i zašto je upravo održivost jedna od temeljnih sastavnica poslovne transformacije te cjelokupnog poslovanja kompanije Philip Morris, kako globalno tako i lokalno u Hrvatskoj, čut ćemo u ovom predavanju
Predavači
Dijana Najjar Raškaj
12:40 - 13:40
Ručak i networking
13:40 - 14:00
Globalni lanci vrijednosti – naš put u održivost
Jelena će nam donijeti uzbudljivu priču o Klimaoprema/Amelicor grupaciji, istražujući njihov put prema održivosti. Također će nam približiti dublje razumijevanje sudjelovanja u globalnim lancima vrijednosti kad je riječ o ESG temama. Jelena će podijeliti svoju inspirirajuću priču o tome kako je pronašla svoje mjesto u svijetu održivosti, istaknuti što ju je motiviralo na tom putu i kako se suočavala s izazovima. Bit će zanimljivo čuti kako danas usklađuje svoj profesionalni i privatni život, te kako vizualizira svoju budućnost
Predavači
Jelena Festini
14:00 - 14:20
Kako vlastitom njegom možemo njegovati i planetu?
Tihana će nam u svom predavanju pojasniti zašto je važno voditi računa o održivim standardima kada je dermokozmetika u pitanju. Zašto nije važno samo održivo pakiranje već i sami sastojci unutar proizvoda. Što Pierre Fabre radi kako bi zadovoljio potrebe potrošača, ali i Planete Zemlje, koje standarde njihovi proizvodi moraju zadovoljavati.
Predavači
Tihana Veljačić
14:20 - 14:40
Moja formula za održivu budućnost
Odluka o promjeni najvažnija je odluka, jer samo kad sebe mijenjam, mogu promijeniti svijet
Predavači
Monika Mikac
14:40 - 14:55
Što znači ESG za suvremene potrošače
S obzirom na sve veću digitalizaciju i dostupnost informacija u stvarnom vremenu, civilno društvo dobro je informirano o svakodnevnim negativnim događajima uzrokovanim klimatskim promjenama ali i o negativnim događanjima vezanim uz kršenje ljudskih prava i svaku vrstu diskriminacije. Stoga održivost sve više postaje fokus pojedinaca u svakodnevnom životu, ali i u organizaciji putovanja i odmora. Pokazalo se da je održivost izuzetno važna za milenijalce, a posebno za generaciju Z. Kada kupuju proizvode ili biraju usluge sve češće traže informacije o ugljičnom otisku potencijalnih proizvoda i usluga na temelju kojih donose odluke i sve češće biraju održive proizvode ili usluge za koje su čak spremni platiti i višu cijenu. S druge strane, trenutne neodržive životne navike pojedinaca danas su jedan od glavnih izvora zagađenja i globalnog zatopljenja. Pretjerani konzumerizam i posljedično stvaranje otpada, neracionalna potrošnja prirodnih resursa kao što su pitka voda, onečišćenje vode, tla i zraka primjeri su negativnog utjecaja pojedinca na okoliš. Stoga je i civilno društvo, osim korporacija, odgovorno za ugrožavanje planeta. Bihevioralna ekonomiju pomoću koncepta nudging-a pokušava promijeniti ovaj trend i usmjeriti pojedince prema održivosti.
Predavači
Anita Knezović
Marija Pujo Tadić
Marija Pujo Tadić
Međunarodni stručnjak za pravo Klimatske promjena i politike, te ESG Univ.spec. iz Vanjske politike i diplomacije – klimatske diplomacije Ambasadorica EU Climate Pact Predsjednica Međunarodnog Instituta za klimatske aktivnosti (IICA)
Rođena je u Dubrovniku, a diplomirala je na Pravnom fakultetu u Zagrebu, te je 1999 g. bila imenovana za sutkinju u Zagrebu, gdje je između ostalih sudila i u predmetima onečišćenja i zaštite okoliša. Nakon višegodišnje sudačke karijere, a u želji za specijalizacijom iz Okolišnog prava 2009. god. prelazi u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, na mjesto Tajnika Fonda gdje rukovodi organizacijsko-kadrovskom strukturom Fonda i izradom projekata u području zaštite okoliša i energetike, nakon čega otvara samostalni Odvjetnički ured koji pretežno radi na predmetima iz okolišnog prava te projekte iz zaštite okoliša i energetike. U sklopu PHARE programa educirala se i stekla licencu Medijatora. U razdoblju od 2005-2009. imenovana je Sucem Časti pri Sudu Časti Hrvatske gospodarske Komore, da bi u mandatu od 2010. do 2015. godine bila imenovana od strane kolega odvjetnika iz Hrvatske odvjetničke komore za disciplinskog suca Hrvatske odvjetničke komore. U lipnju 2013. godine pod mentorstvom gosp. Al Gorea i u sklopu The Climate Reality Project educirala se i stekla zvanje Climate Leader – stručnjak za klimatske promjene. Pohađala je niz specijalističkih tečajeva iz područja zaštite okoliša, a između ostalih i iz područja implementacije Aarhuške konvencije u hrvatsko zakonodavstvo i sudsku praksu tj. pravo na pristup i sudjelovanje javnosti u području zaštite okoliša, te Europskog prava i prakse, sufinancirano od Europske unije. Od lipnja 2010. godine izabrana je za Predsjednicu Odbora za zaštitu okoliša pri Američkoj gospodarskoj komori u Hrvatskoj (AmCham Croatia). Od 2016. godine jedna je od partnera u Odvjetničkom društvu Pappas & Partneri iz Brisela, Belgija, zadužena za područje Okolišnog prava i Prava klimatskih promjena i politika. Suosnivač je Hrvatske udruge za smanjenje ugljičnog otiska i prilagodbu klimatskim promjenama (HU-CO2) te je u svibnju 2016. izabrana i za Predsjednicu (HU-CO2) koja u 2017. godini mijenja naziv u Međunarodni institut za klimatske aktivnosti (IICA). Članica je nekoliko Povjerenstava pri Ministarstvu zaštite okoliša i energetike te službeni član delegacije Republike Hrvatske na Konferencijama stranaka (COP) i pregovorima o klimatskim promjenama: u Parizu 2015.g. – COP21 – (Paris Agreement); u Katowicama 2018.g. COP24, Madridu 2019.g. – COP25, u Glasgowu 2021.g.– COP26 i u Sharm el-Sheikh, Egypt 2022. g. - COP27. Objavila je niz članaka iz područja zaštite okoliša te redovito sudjeluje kao predavač ili panelist na Konferencijama na temu Okolišnog prava, zaštite okoliša i klimatskih promjena, kako u Republici Hrvatskoj tako i u inozemstvu, te je stalni predavač na Svjetskom Samitu u Kini organiziranom od BiT – China; na Diplomatskoj Akademiji Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH. U studenom 2013. godine izabrana je za članicu Upravnog odbora Američke gospodarske komore u Hrvatskoj ukupno 2 mandata tj. 4 godine. U ožujku 2018. godini izabrana je za članicu Task Force-a zaduženog za sporove iz Klimatskih promjena i politika (ADR) pri Međunarodnoj trgovačkoj komori u Parizu (ICC), a od rujna 2019. godine imenovana je i za dopredsjednicu Komisije za okoliš i energetiku ICC-ja Hrvatska, da bi u lipnju 2020. bila izabrana i za članicu Izvršnog odbora ICCC-a. 2019. godine završila na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu specijalistički studij Vanjska politika i diplomacija na temu klimatske diplomacije. U siječnju 2020.g. kao stručnjak u području Prava klimatskih promjena i politika uključena je u Predsjedanje Republike Hrvatske Vijećem EU i sudjelovala je u radu četiri radne skupine za koje je nadležno Ministarstvo zaštite okoliša i energetike i to: Outreach – Bilateralni i Multilateralni pregovori o Klimatskim politikama; Pravo – IG LEX; Klimatska Akcija ( Climate Action) te “Rodne skupine i klimatske promjene” (Gender and Climate Change). U tijeku 2019/2020 godine bila je članica Upravnog odbora Međunarodne organizacije za održivu ekonomiju (IASE). U travnju 2020.godini Hrvatski Diplomatski Klub RH donio je Odluku o njenom prijemu u redovno članstvo u statusu pridruženog člana. U lipnju 2020. Europska komisija imenovala ju je Ambasadoricom EU Climate Pact, kao i 2023. godine. U srpnju 2022. godine Hrvatska odvjetnička komora RH priznala joj je specijalizaciju iz Okolišnog prava – prvu takvu specijalizaciju u Republici Hrvatskoj.
Ines Borčić
Ines Borčić
Head of Sustainable Development Department, OTP banka d.d.
Ines Borčić rođena je 1987. godine. Diplomirala je na Pravnom fakultetu u Zagrebu, a MBA je završila na Swiss School of Business and Management. Stekla je ISB certifikat na International Association for Sustainable Economy. Karijeru je započela u odvjetničkom uredu, a timu OTP banke se pridružila 2016. godine u korporativnim poslovima. U travnju 2021. postala je voditelj projekta ESG integracije, a od travnja 2021. godine preuzela je vodstvo Odjela za održivi razvoj koji predvodi ESG transformaciju poslovanja, osigurava regulatornu sukladnost i postupanje prema smjernicama matične grupe te harmonizira pristup ESG kriterijima, s naglaskom na regulativne zahtjeve održivosti i održivog financiranja.
Vali Marszalek
Vali Marszalek
ESG Direktorica za Adria regiju, Mazars
Vali ima bogato višegodišnje iskustvo u gotovo svim temama održivosti i ESG-a, radeći s tvrtkama na procjeni i izvještavanju utjecaja na okoliš i društvo, kao i na razvoju strategije održivosti i integraciji održivosti u strateške poslovne planove. Vodila je akceleratorske programe za tvrtke na različite teme kao što su integracija ciljeva održivog razvoja (SDG) u poslovne procese, postavljanje znanstveno utemeljenih klimatskih ciljeva (SBTi) i usvajanje politika raznolikosti i rodne ravnopravnosti. Otkako se pridružila Mazarsu, Vali pomaže tvrtkama odgovoriti na nove EU propise koji se odnose na ESG i zahtjeve za izvještavanje prema Direktivi o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD) i Europskim standardima (ESRS). Neki od projekata koje vodi tiču se tako pripreme za izvještavanje prema CSRD direktivi, provođenje gap analize prema ESRS standardima, te postavljanje Net Zero strategija i strategija održivosti. Članica je nacionalne radne skupine za prijenos CSRD direktive u hrvatsko zakonodavstvo. Od 2022. je certificirani Impact Auditor za verifikaciju objave prema ISO 26000 i procjenu utjecaja na drustvo i okoliš, a od jeseni 2023. predaje na američkom fakultetu RIT Croatia kolegij Poslovna etika i društveno odgovorno poslovanje. Od 2016. do 2022. obnašala je dužnost izvršne direktorice Global Compact Mreže Hrvatska, a bila je i članica UN Global Compact Expert Network, savjetodavnog tijela UN Global Compacta zaduženog za strategiju i osiguravanje relevantnosti programskog portfelja UN Global Compacta. Bila je aktivna članica različitih radnih skupina na globalnoj razini UNGC-a, uključujući Radnu skupinu za izvještavanje o napretku (izvještavanje o održivosti), Radnu skupinu za Inicijative za ravnopravnost spolova, Radnu skupinu za Klimu i Radnu skupinu za Borbu protiv korupcije. Danas je aktivno uključena u inicijativu obnašajući dužnost predsjednice Upravnog odbora Global Compact Mreže Hrvatska.
Sandra Gašparić
Sandra Gašparić
Country Manager at Answear.com
Sandra Gašparić je 34-godišnja magistra komunikologije, koja je svoje svoje obrazovanje stekla na Hrvatskim studijima u Zagrebu. Tijekom studija radila je na brojnim marketinškim projektima te odlučila karijeru nastaviti u kreativnoj industriji. Svoju gotovo desetogodišnju karijeru u marketingu započela je u nekim od najboljih svjetskih, ali i hrvatskih agencija. Nakon toga je radila kao brand manager u velikoj međunarodnoj korporaciji, a trenutno vodi online modnu trgovinu Answear u Hrvatskoj i Sloveniji na poziciji Country Managerice. Temom održivosti počela se baviti u kompaniji Answear, budući da sama kompanija stavlja veliki fokus na istu, jer je svjesna utjecaja modne industrije na okoliš. Lansiranjem Wear&Share platforme u Hrvatskoj i Sloveniji angažirala se u domeni održivosti i projektima koji mogu ublažiti štetno djelovanje modne industrije na okoliš.
Nina Dusper Sušić
Nina Dusper Sušić
Country managing director, Balkan Cluster Hitachi Energy
Nikolina Jaković
Nikolina Jaković
Sustainability Consultant
Nakon skoro dva desetljeća u internacionalnim i domaćim kompanijama, na pozicijama povezanim sa brand strategijom, marketingom i komunikacijama, svoj karijerni zaokret započela je prije 6 godina preseljenjem izvan granica Hrvatske. Uz poslijediplomski studij, živjela je i radila u Budimpešti te uz MBA stekla i dodatno obrazovanje na području strategije poslovanja u održivosti, brand aktivizmu i greenwashing-u. Po povratku u Hrvatsku i završenoj dodatnoj edukaciji u organizaciji B Lab Europa u Nizozemskoj pridružuje se timu B Lidera Europe, usmjerenih na podršku kompanijama s ciljem unaprjeđenja ESG učinaka. Danas živi i radi u Zagrebu kao dio internacionalnog tima funkcionalnih konzultanata u jednoj od globalno vodećih kompanija za podršku u implementaciji IT rješenja s ciljem upravljanja i izvješćivanja u domeni održivosti i kao član projekta razvoja rješenja – akceleratora za korporativno izvješćivanje o održivom poslovanju kompanija temeljem GRI (Global Reporting Initiative) okvira izvješćivanja, Greenhouse Gas (GHG) Protokola, te Europskih standarda za izvješćivanje o održivosti (ESRS). Polaznica je i GRI Akademije, s ciljem certifikacije na primjeni jednog od vodećih i globalno priznatih okvira izvještavanja o ESG poslovanju kompanija.
Blaženka Ćiško Anić
Blaženka Ćiško Anić
Direktorica razvoja, Saponija
Bivša Saponijina stipendistica, Dr. sc. Blaženka Ćiško Anić , započela je karijeru u ovoj velikoj osječkoj tvrtki odmah nakon što je diplomirala kemiju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Paralelno, odmah nakon diplome upisuje Poslijediplomski studij organske kemije, te 2007. godine brani doktorsku disertaciju s temom sinteze optički čistih mirisnih spojeva primjenom metoda “zelene kemije”. Nakon uspješno odrađenog pripravničkog staža u Saponiji nastavlja svoj profesionalni razvoj kao asistentica u Razvoju i kontroli mirisa educirajući se i trenirajući za jedan od najljepših poslova na svijetu – kreatoricu mirisa, ili “nos” (le nez) kako popularno zovu parfumere u Francuskoj, domovini moderne parfumerije. Nakon 23 godine, preuzima vođenje Saponijinog Instituta, zatim i upravljanje Odjelom Razvoja Kandita, da bi danas uspješno upravljala R&D procesima dviju hrvatskih kompanija, jedne snažne kemijske i prehrambene industrije. Završila je brojne stručne seminare, treninge i edukacije u najboljim europskim razvojnim centrima. Njena posvećenost ostvarenju ciljeva održivog razvoja i smanjenju negativnih utjecaja na okoliš u kemijskoj industriji nije nezamijećena. Ako je to moguće u kemiji, moguće je i u svim drugim segmentima života. Institut, na čijem je čelu od 2020. godine, to neprestano dokazuje svojim razvojem i inovacijama.
Jelena Čačulović
Jelena Čačulović
Izvršna direktorica / CEO Weltplast
Jelena Čačulović je magistrica znanosti održivog razvoja. Završala je fakultet FKIT u Zagrebu, gdje je stekla titulu prvostupnika Ekoinženjerstva, te je nastavila svoje obrazovanje na MODUL University u Beču, Austrija, gdje je postala magistar znanosti. Tijekom svog radnog iskustva, Jelena je surađivala s različitim organizacijama, uključujući UN i Ministarstvo u Zagrebu. Posljednje dvije godine, aktivno je sudjelovala u upravljanju obiteljskom tvrtkom Weltplast, no njen interes za održivi razvoj datira još od 2011. godine, kada je stekla iskustvo tijekom prakse u najvećoj svjetskoj tvrtki u kemijskoj industriji, BASF u Njemačkoj. Tijekom tog perioda, radila je na istraživanju biorazgradivih polimera. Trenutno obnaša dužnost direktorice Uprave obiteljske tvrtke Weltplast d.o.o., koja je vodeći prerađivač polimernih materijala u regiji. Jelena zajedno s svojom sestrom i dva brata uspješno vodi poslovanje tvrtke.
Katarina Brinar
Katarina Brinar
stručnjak u Odjelu za održivo upravljanje, Hrvatski Telekom
Katarina Brinar je stručnjak u Odjelu za održivo upravljanje u Hrvatskom Telekomu, te upravlja i koordinira procesima vezanim za održivost i izvještavanje.
Margareta Heder
Margareta Heder
Offer Marketing Manager Region Croatia, Slovenia and BiH, Schneider Electric
Rođena i živi u Zagrebu, udana i majka dvoje djece. Diplomirala na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu 2001. Godine, usmjerenje Marketing. Iste godine se zaposlila u tvrtci Magma d.d. na poziciji Brand manager, te 2004. Godine prelazi u Schneider electric na poziciju Product managera. U Schneideru sam sada već više od 18 godina na različitim pozicijama Product Marketing Manager – do 2011 Marketing Team Leader – od 2011-2015 Tendering Team Leader – od 2016 do 2018 Distribution Sales Manager – od 2018 do 2021 Te od 2021 do danas je na trenutnoj poziciji kao Offer Marketing Manager za regiju. Hobi:Putovanja, izlasci I druženje sa prijateljima, aktivnosti sa djecom, skijanje I planinarenje
Zrinka Belošić
Zrinka Belošić
ESG Koordinator, Studenac
Zrinka Belošić dolazi iz Studenca d.o.o. u kojem radi na mjestu ESG koordinatora. U Studencu radi nešto preko godinu dana, a prije toga radila je u sektoru naftne industrije na poslovima održivog razvoja. Iza nje je 12 godišnje iskustvo rada u održivom razvoju i izvještavanju o održivosti.
Dijana Najjar Raškaj
Dijana Najjar Raškaj
Senior Corporate Affairs Executive, Philip Morris International I PhD candidate
Dijana Najjar Raškaj zadužena je za interne i eksterne komunikacije, i održivost te je koordinatorica programa Pokreni nešto svoje, koji je Philip Morris Zagreb pokrenuo zajedno s ACT Grupom. Svoju je karijeru započela u hotelijerstvu, gdje je bila zadužena za komunikacije lanac hotel ana Korčuli, a potom je kratko radila kao asistentica na katedri za marketing, na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Paralelno je i doktorandica na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.
Jelena Festini
Jelena Festini
Sustainability Manager , Klimaoprema
Jelena Festini, u Klimaopremi/Amelicor Grupi posljednjih godinu dana bavi se temom održivosti i uspostavom Strategije održivosti. Jelena se preko 19 godina bavi javnim politikama i EU fondovima, project cycle managementom, strateškim i operativnim projektima za javni i privatni sektor, te je bila konzultant za različite međunarodne financijske institucije (IFI). Posljedično, tema održivosti koja objedinjuje izazove okoliša i klime, društva te korporativnog upravljanja, bila je prirodni nastavak njenog profesionalnog interesa gdje je sva prethodna znanja mogla objediniti u svrhu istog cilja – održivosti svoje kompanije.
Tihana Veljačić
Tihana Veljačić
Osnivačica Ditch Plastic Croatia i suosnivačica THE GREEN HUB Croatia
Tihana Veljačić, osnivačica ekološke inicijative Ditch Plastic Croatia i suosnivačica platforme THE GREEN HUB. Od 2017. godine živi bez plastike, a na društvenim mrežama dijeli savjete za zdraviji život sa što manje otpada. Educira pojedince i zaposlenike tvrtki o različitim ekološkim temama kroz predavanja i radionice. Vanjska je suradnica portala Grazia.hr za koji piše kolumnu Eko vodič kroz gradove.
Monika Mikac
Monika Mikac
CEO, NAD Capital
Monika Mikac je serijska poduzetnica s 10+ godina iskustva u prikupljanju kapitala i velikim investicijama za start-upove u području električne mobilnosti. Trenutačno je CEO u NAD Capitalu (UK), investicijskom fondu koji ulaže u električnu mobilnost. Od 2022. članica je NO QEV Technologies (ESP) gdje je prethodnih 4 godine bila CBO. Njezin najveći uspjeh unutar QEV-a jest zatvaranje runde od 17M eura s Europskom investicijskom bankom. Tijekom 2023. postala je neovisna članica NO u Turbo Energy Solar Innovation (ESP), tvrtki koja je svoju tehnologiju solarnih baterija s omogućenom umjetnom inteligencijom uvrstila na NASDAQ. Započela je karijeru u automobilskoj industriji kao COO u Rimac Automobilima (HR) te je ubrzo nagrađena kao jedna od europskih zvijezda u usponu u svijetu automobilske industrije. Pomogla je Rimac Automobilima da naraste na 350 zaposlenih. Kao 1 od prvih 5 zaposlenika, pokrivala je različite dijelove poslovanja: od PR-a i marketinga do financija i administracije. Monika je aktivno sudjelovala u procesu prikupljanja sredstava i pomogla RA prikupiti više od 50M eura financijskih sredstava. Nakon uspjeha s Rimcem, Monika je počela pomagati drugim tvrtkama u razvoju i rastu njihovog poslovanja. Međunarodna je savjetnica u tvrtki EV Dynamics (Hong Kong) koja je pionir u proizvodnji električnih buseva, savjetnica je uprave u logističkoj tvrtki Hubbig (HR), a nedavno se pridružila Mreži za promicanje žena u energetskoj tranziciji – X-Energy (HR) gdje je postala članica savjetodavnog odbora. Monika ima sveučilišnu diplomu politologije i certificirani je Project Manager, osim toga, 2022. godine završila je Venture Capital Executive Program na Berkley ExecEd u SAD-u čime nastavlja svoj razvoj, edukaciju i umrežavanje u svijetu investicija u sektor električne mobilnosti.
Anita Knezović
Anita Knezović
ESG menadžer, ALPHA CAPITALIS
Anita Knezović ima preko 20 godina radnog iskustva u energetici, financijskoj industriji i poslovnom savjetovanju. Iskustvo je stekla u Energetskom institutu Hrvoje Požar kao voditelj procjene energetskih projekata te u Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga (HANFA) na poslovima nadzora izdavatelja dionica na tržištu kapitala i Zagrebačke burze te je, između ostalog, koautor prvog Godišnjeg izvještaja o korporativnom upravljanju iz 2011. godine prema kojem HANFA izvještava od te godine nadalje. Također je i koautor u knjizi 'Korporativno upravljanje u Hrvatskoj' iz 2015. godine. Prethodno je radila u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) na izradama poslovnih aplikacija te je povezivala i savjetovala hrvatske gospodarstvenike. Anita se sada bavi izradom izvještaja o održivosti i ESG strategija te edukacijama poslovnih subjekata o ESG temama i održivosti. Završila je brojne edukacije u ovom području među kojima se ističe program UN-a pod nazivom 'The Paris Agreement on Climate Change as a Development Agenda 2023’ i edukacije za ESG poslovnog savjetnika i specijalista u organizaciji Međunarodnog instituta za klimatske akcije (International Institute for Climate Action, IICA). Doktorirala je iz područja bihevioralne ekonomije te se bavi i primjenom bihevioralne znanosti na ponašanje potrošača kako bi se ublažile klimatske promjene primjenom koncepta poticanja/gurkanja (eng. nudging). Predavač je dvaju kolegija na Veleučilištu Edward Bernays: 'Analiza financijskih izvještaja' i 'Međunarodne financije'.

Prijavite se